Proton Satria Neo R3 Clubsport Sadece 25 adet üretildi.

Bu araçlar sadece yolda kullanmak için mükemmel bir yasal olmakla kalmaz, aynı zamanda tek marka veya Clubsport çeşidinden olmak üzere belirli yarış serilerine de hak kazanır. Çoğu insan yabancı markaların tekliflerine aşina olsa da, Proton’un geçmişte böyle bir modeli geliştirdiğini ve sattığını biliyor muydunuz? Eğer yapmadıysanız, sizi Satria Neo R3 Clubsport ile tanıştırmamıza izin verin. Proton’un şirket içi yarış bölümü R3 tarafından geliştirilen model ilk olarak 2008’de Drift Prensi Tengku Djan Ley’nin ekibi yönettiği bir zamanda tanıtıldı.

Tek marka bir yarış serisinin parçası olarak geliştirilen Neo Clubsport, sadece 25 adet ile son derece sınırlı sayıda üretildi. Araç dayanıyordu Neo 1.6 el varyantı yeni (ve güncelleme) ile karşılaştırıldığında (110 hp / 148 Nm) daha az güç sunulan Campro dört silindirli bir motor litre bir S4PH 1.6 özellikli, 1.6, H-line bir dolu 125 hp ve 150 Nm torklu Campro CPS motor. Bununla birlikte, S4PH’nin değiştirilmesi daha kolaydı ve farklı kamların yanı sıra yeni bir ECU ve egzoz sistemi ile Neo Clubsport 137 hp ile fabrikadan geldi. Bu çok fazla gelmeyebilir, ancak çeşitli ağırlık tasarrufu önlemleri de uygulandığında, araba sadece 1,050 kg veya stoktan 109 kg daha azdı.

Ağırlık azaltma ve geliştirilmiş motorun yanı sıra, araç, yolda performans gösterebilmesi için FIA sertifikalı, altı noktalı bir rulo kafes ve coilover süspansiyonu ile birlikte geldi. Neo Clubsport, JPJ’nin yolda tescil edilmesine ve sürülmesine izin veren Araç Tip Onayı (VTA) aldığından, otomobilin rulo kafesini yolda kullanma konusunda hiçbir sorun yoktu. Tüm bunlara rağmen, Neo Clubsport nispeten alçakgönüllü görünüyor, sadece özel bir şey olarak işaretlemek için çeşitli değişiklikler var. Önde, R3 bir ön ayırıcı takarken, yeni arka kanat agresif bir açıda ayarlandı.

Başka yerlerde, araba kaput pimleri, bagaj kapağı klipsleri, bir ön çekme kancası, modele özgü rozet, Sepang Uluslararası Devresinin bir grafiği, R3 alaşım jantlar, Bridgestone Potenza RE001 lastiklerinin yanı sıra elektrik beslemesini kesen bir öldürme anahtarı alır. bir kaza olayı. İç mekana gelince, tüm halılar çıkarıldı ve rulo kafesi, Sparco emniyet kemerleri ile birlikte bir çift Recaro TS-G yarış kovası koltuğu ile birleştirildi. Orijinal direksiyon simidi ve beraberindeki hava yastığı, hızlı serbest bırakılan bir patron kiti ile birlikte gelen bir Momo Tuner ünitesi lehine hendeklenmiştir.

Son rötuşlar, kafa ünitesinin olması gereken yerde ilave bir öldürme anahtarı ve R3 modelini tanımlamak için bir doğrulama plakası içerir. Tüm bu modifikasyonların maliyeti 29.000 RMB’dir ve tüm otomobil, fabrikada üretilen bir yarış makinesi için oldukça uygun olan 75.000 RMB’ye fiyatlandırılmıştır. Cazip olsa da, aracı satın alan müşterilerin sadece bir yıl süren ve bazı ek maliyetler ekleyen bir Neo Clubsport tek markalı yarış serisine katılmaları gerekiyordu.

İlgili Mesajlar

Leave a Comment