Proton Saga-İlk Malezya Arabası 35.Yıla Hazırlanıyor.


Malezya’nın ilk ulusal otomobili olan Proton Saga ilk çıkışını 9 Temmuz 1985’te yaptı ve Proton bu yıl 35.Yıl dönümüSürümü’nü tanıttı . Proton Saga adını nasıl aldı? Proton’un Facebook sayfası aracılığıyla ortaya koyduğu gibi, bu, şirketin ülke çapında ‘Ulusal Araba Yarışması Adını’ düzenlediği ve 100.000’den fazla giriş alan 1984’e dayanan bir zaman dilimi oldu.

Kazanan isim, Çavuş Saga olarak da bilinen Penang’dan Çavuş İsmail Jaafar tarafından gönderildi. Ülkenin ilk ulusal otomobilini lütuflayacak isim, Scrabble oyunundan kaynaklandı İsmail, ‘güvenlik’, ‘başarı’, ‘büyüklük’ ve ‘yetenek’ kelimelerini gördüğünü söyledi. Bunlardan Saga adı, bu kelimelerin ilk harflerinden türetilmiştir.

Kazanan isim yarışma hakimlerine hitap etti çünkü ‘Saga’ herhangi bir dilin konuşmacıları tarafından kolayca telaffuz edilebilir ve hem Malayca hem de İngilizce dillerinde olumsuz bir çağrışım yoktu, dedi Proton.

Kelime oyununun ötesinde, isim aynı zamanda Saga ağacının sert kırmızı tohumlarına veya Malezya’da yaygın olarak bulunan abrus precatorius’a atıfta bulunuyor . Proton, bu ağacın istikrarı, dayanıklılığı ve cesareti ifade ettiğini söylerken, İngilizce’de kahramanca başarı ve altınla ilişkili bir ölçüm anlamına geliyor ve bu nedenle bir değer sembolü temsil ediyor. Otomobil üreticisi, Çin’de destan tohumlarının sevginin sembolü olduğunu söyledi.

Çalışanlar Çavuş İsmail Jaafar’a, Malezya’nın dördüncü başbakanı Tun Dr. Mahathir Mohamad tarafından 1 Eylül 1985’te düzenlenen yarışma kazananı için bir Proton Saga hediye edildi. Araba, evde kalmadı. İsmail’in çocuklarının eğitiminin ilerlemesini ve ev kredisinin geri ödemesini desteklemek için Saga’yı sattığı için, kalıcı olarak, sattığnı bildirdi.

O zamanlar Star tarafından yayınlanan bir rapora göre, İsmail 12 Ocak 2018’de evinde öldü, kalp hastalığı, böbrek sorunları ve diyabet gibi sağlık komplikasyonlarına yenildi .  Sariah Abdul Rahman’a göre İsmail vefat etmeden önce adlandırma yarışmasından kazandığı Destanı duygusal değeri nedeniyle izlemek istiyordu.

Buradaki galeride görülen Proton Saga, 1990 yılında 1.3 litre ve 1.5 litre 12 valfli motorlar, daha büyük ızgara açıklıkları, ‘Megavalve’ komut dosyası ve ‘Saga 12V’ rozeti ile tanıtılan Megavalve versiyonu, üçüncü bir frenle güvenlik kiti geliştirildi hafif ve arka üç noktalı emniyet kemerleri. Bunu 2008 yılında , beş ileri manuel veya dört ileri otomatik otomatik olarak Emme Hava-Yakıt Modülü (IAFM) değişken uzunlukta manifold donanımlı 1.3 litrelik motor içeren yepyeni bir versiyon izledi .

İlgili Mesajlar

Leave a Comment