Proton Putra WRC – Proton Motorsporları Koleksiyonunun bir parçası

Proton Putra WRC’nin kamuoyu bilincine yeniden ortaya çıkmasının ardından Proton Motorsports, Facebook sayfasında Proton Motorsports Koleksiyonu’na kalıcı bir ek olan 1997 Dünya Ralli Şampiyonası yarışmacısının ek resimlerini yayınladı. Malezya markası.

Halkın dikkatinin kaslı ralli arabası prototipine dönmesinden bu yana biraz zaman geçti ve Proton bu arabadan ilk kez bahsetti. Putra WRC, otomobil üreticilerinden daha fazla katılımı teşvik etmek için tasarlanan A Grubu kategorisinin yerini almak üzere 1997 yılında FIA tarafından getirilen WRCar yönetmeliklerine göre oluşturuldu.

WRCar formatı, otomobil üreticilerinin , düzenli Mitsubishi’nin Evolution ve WRX sürümleri gibi homologasyon spesiyallerini üretmenin önceki şartlarının yerine geçmesi için WRC’ye girmeye hak kazanabilmek için herhangi bir varyantın sadece 2.500 ünite yol giden versiyonuna ihtiyaç duyması anlamına geliyordu. Sırasıyla Lancer ve Subaru Impreza .

Bu amaçla, İngiliz yarış kıyafeti Prodrive, Proton tarafından Putra WRC’yi inşa etmek için görevlendirildi ve Prodrive, Putra’nin 4G93 sıralı dört silindirli motorunu ralli spesifikasyonuna ve kapasitesi altı litrelik sıralı şanzımanla birleştirilen 2.0 litreye yükseltti. ve dört çeker. Zamanın WRC kategorisine girmek için, 34 mm’lik bir sınırlayıcı takıldı ve yaklaşık 300 hp’lik çıkışlar sağlandı.

Putra WRC üzerindeki süspansiyon yerleşimi, standart araca göre değiştirildi, bağlantı noktaları yeniden yerleştirildi ve daha fazla gövde sertliği için uygulanan şasi güçlendirmesi yapıldı. Putra WRC, minimum 1.230 kg, maksimum 1.770 mm genişlik ve 1.550 mm maksimum ön ve arka palet genişliklerini öngören yönetmelikleri karşılamak üzere üretilmiştir.

Putra WRC projesi, yarışta bir çarkı çevirmemiş ve A Grubu homologasyon gerekliliklerinden kurtulmuş, zamansız bir sonla karşılaştı, halka da herhangi bir mekanik eşdeğer yoktu. Yine de, Putra WRC’nin Proton Motorsports Koleksiyonu’ndaki yeri, müzayedelerin belirsiz geleceğinden kurtarıldığı anlamına geliyor . Buna ek olarak, birkaç Proton ve Lotus birimi de şirketin tek seferlik konseptlerinin listelendiği açık artırmadan çekildi.

İlgili Mesajlar

Leave a Comment