Site Kullanım Kuralları

Ana sayfa Forumlar Yönetim Forum Duyuruları & Kuralları Site Kullanım Kuralları

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #130
  protonclubtr
  Anahtar yönetici
  • http://www.protonclubtr.com’a hoş geldiniz. Sitemize üyeliğin bazı koşulları vardır. Lütfen üye olmadan önce bu koşulları dikkatle okuyunuz.

   1. Sitemize üye olurken takma ad yerine, kendi gerçek isminizi kullanmanızı öneriyoruz. İsminiz daha önceden alınmışsa, soyadınızın başharfi ya da doğum yılınızın son iki rakamını eklemeyi deneyin. Başta alınan adın sonradan değiştirilmesi zordur, bunu da unutmayın. Ayrıca ikamet ilinizi ve doğum tarihinizi bildirmelisiniz. Sitemize üyelik Site Yöneticilerinin onayına bağlıdır. Bu onay her ne kadar geciktirilmemeye çalışıyorsa da, zaman zaman gecikebilir, sabırlı olun.

   2. Siteye yeni katılan üyeler, tanışma bölümünde kendilerini tanıtmalıdırlar. Tanışma mesajına en azından ad ve meslek bilgileri yazılmalıdır. Kullandığınız araç varsa marka ve modelini belirtmek iyi olacaktır. Ayrıca tanışma bölümüne mesaj atmayan üyenin diğer konulara mesaj atması da engellenmektedir. Tanışma bölümünde kendisini tanıtmadan herhangi bir konuya cevap yazan üyelerimizin tüm mesajları silinecek, tekrarı halinde ise üyeliği yöneticilerce silinecektir.

   3.Bu metinde yazan şartları kabul ederek forumlarımızda hiçbir üyenin özgürlüğünü kısıtlayacak veya uygun olmayacak davranışlarda bulunmayacağınızı kabul etmiş oluyorsunuz. Ayrıca diğer site kullanıcılarını bezdirici, huzursuz edici, korkutucu davranışlarda bulunmak; kanun dışı, zarar verici, tehdit edici, küfürlü, örf ve adetlere karşı, müstehcen, kaba, nefret dolu ya da çok miktarlarda istenmeyen mesajlar göndermek; din, dil, ırk ayrımına yönelik iletiler göndermek ve materyaller kullanmak, propoganda amaçlı siyaset yapmak, herhangi bir yasa dışı örgüt döküman/dökümanları yayınlamak ve/veya bu konuda herhangi bir açıklama yapmak, herhangi bir yasa dışı örgüt/kurum/kuruluş üyesi olmak, bu İletişim Platformu’nda yetkili bir kişi gibi davranmak; verilen hizmetleri, platform yöneticilerini, moderatörleri ve diğer site kullanıcılarını küçümser davranışlar sergilemek; bilerek ya da bilmeyerek herhangi bir ulusal ya da uluslararası kanunu, anlaşmaları, tüzükleri çiğnemek kesinlikle yasaktır.(Bknz.Kurallarla İlgili Ceza Maddeleri) Bu kurallara uymamanız halinde herhangi bir uyarı gerekmeksizin üyeliğiniz silinecektir.

   4. Hiçbir şart altında küfür, hakaret ya da karşı tarafı rencide edici mesaj atamazsınız. Böyle bir olay tespitinde, üyeliğiniz derhal ve herhangi bir uyarı olmaksızın iptal edilecektir.(Bknz.Kurallarla İlgili Ceza Maddeleri)

   5. Bu lisansla, platformda üye isminiz kullanılarak gerçekleştirilen her hareket ve bağlantıdan tamamen kendinizin sorumlu olduğunu kayıtsız şartsız kabul etmiş oluyorsunuz.

   6. İletişim Platformu; alanlarda karşılaşabileceğiniz teknik veya diğer problemlerden, herhangi bir üyesinin ya da moderatörünün bu sözleşmedeki kural ve prosedürlere ters düşen davranışlarından, alan kullanıcılarının veya moderatörlerinin tavırlarından, bağlantı zorluklarından dolayı kesinlikle size karşı sorumlu değildir. Hizmetlerimizi kullanarak yapılan bağlantılar gizli değildir ve gerçek zamanlı (online) gerçekleşmektedir. Hiçbir kişi veya kuruluş, diğer kullanıcıların bağlantılarını ve ilettikleri materyalleri kontrol veya kayıt edemez. Diğer kullanıcıların, siz ve aileniz tarafından sakıncalı bulunabilecek herhangi bir içerik sunmayacaklarına dair bir garanti verilemez. Site ve reklamverenler ilgi alanına dayalı reklamcılık amacıyla çerezler kullanabilir.

   7. Yukarıdaki kontrol ve kayıt işlemlerine konmuş yasaklara rağmen, kabul edilmiş kurallar dahilinde moderatörlerin bazı veya tüm alan ve diğer bölümleri, şüphelendiği durumlarda bu lisansdaki kuralların ihlal edilmediğini garanti altına almak adına kontrol etmesini, platform özelliklerinin amacı dışında kullanılması durumunda gerekli gördüğü işlemleri yapmasını, hizmetlerin kullanılması dolayısıyla elde edilen veri ve bilgileri saklamasını kabul etmiş durumdasınız.

   8. İletişim Platformu’ndaki kullanım hakkınız geçici veya kalıcı olarak kapatılabilir, yorumlarınız silinebilir, internet hesabınızı foruma bağlanmak için kullanmanız geçici ya da kalıcı olarak engellenebilir.. Forumlarımız ya da bunun dışındaki hizmetlerimizi zedeleyecek davranış ve söylemlerde bulunduğunuz, diğer kullanıcılara zarar verecek bilgiler yaydığınız, programlar bulundurduğunuz, yapımına, dağılmasına, kullanımına önayak olduğunuz tespit edildiğinde, sistem kayıtlarımızı, ulusal ve uluslararası tüm yetkili mercilere gerekli yasal işlem ve yaptırımların yapılabilmesi için sunma hakkımızı saklı tutarız. Bu sözleşmeyi kabul ederek, belirtilen kurallara uymadığınız takdirde size karşı kullanacağımız yaptırımları, uyarı yapmaksızın uygulayabileceğimizi kabul etmiş olmaktasınız.
   Forum üyelerinin hesapları 4.-8.-12. ay sonlarında forum yönetimi tarafından kontrol edilecektir. 6 aydan daha fazla forumu kullanmadığı tespit edilen 0 (sıfır) mesajlı üyelikler forum yönetimi tarafından iptal edilecektir. İptal edilen üyeliklere ait duyuru iletişim bölümünde yapılacaktır.

   9. Bu altyapı, Admin veya Moderatör olarak adlandırılan teknik sorumlu yönetici gurubu tarafından yönetilmektedir.”Teknik Sorumlu” forum içerisindeki düzen, mesajların içeriği ve bunların korunmasından sorumludur. “Teknik Sorumlu”, takdir hakkını istediği gibi kullanabilir. Yetkilerinin bir kısmını ya da tamamını, dilediği kişi ya da kişilere önceden ilan etmek kaydı ile devredebilir. Konular, “Teknik Sorumlu”lar tarafından takip edilir, okunur, incelenir; gerekirse yeniden düzenlenebilir, silinebilir, bölünebilir ya da taşınabilir. İletişim Platformu için yazılmış olan aşağıdaki kurallar herkesin lehine olup, platformun seviyesini ve okunabilirliğini koruyup geliştirmeyi amaçlamaktadır.

   10. Bu altyapı; arabaları bir amaç değil araç olarak gören kurucular tarafından dostluk, hoşca vakit geçirmek ve fikirlerimizi paylaşmak amaçlı olarak kurulmuştur. Forum adında Mazda markasının kullanılmasının sebebi, kuruluş tarihinde kurucuların büyük kısmının Mazda sahibi olması ve önceden bir başka Mazda forumundan kaynaklanan dostluklarından ibarettir. Sosyal konulara odaklı olmakla beraber dostluk ortamının sağlanması ve sürdürülmesi amaçlanmaktadır. Genel ahlak kuralları çerçevesinde kurallara uyan, huzursuzluğa yol açmayacak tarzdaki hiçbir mesaj silinmeyecek, değiştirilmeyecektir. Kurallar çerçevesinde hareket edildiği sürece hiçbir üyenin üyeliği iptal edilmeyecektir. Bu platforma üye olan herkesin her şeyi eleştirme hakkı vardır; ancak eleştiri ile karalama arasındaki çizginin aşıldığı durumlarda, yöneticiler gereken önlemi almakla sorumludur. Bu platform, gönüllü ve amatör katılım anlayışıyla, fikir alışverişinde bulunulması için kurulmuştur. Amaç dışı kullanılmaması gerekmektedir.

   11. Foruma kayıt olmak için gerekli formu doldurmanızı takiben “Teknik Sorumlu” müracatınızı inceleyecek, kurallara uygun ise onun onayı ile üyelik işlemlerinizi tamamlamış olacaksınız. Mutlaka, aktif, erişebildiğiniz ve tercihan ücretsiz olmayan bir e-posta adresinizi kullanmanız gerekmektedir.

   12. Avatar olarak mümkün olduğunca kendi resminizi kullanınız.

   13. Konu açarken ve/veya mesaj yazarken, konu başlığında(ilk harf hariç) ve/veya mesajın tamamında büyük harf kullanılmayacaktır. Unutmayınız, forum ortamında tamamı büyük harf kullanmak bağırmak anlamına gelmektedir.

   14.Mesajlarınızda Türkçe yazım kurallarına uymaya azami gayreti gösteriniz, kelimeleri yuvarlamayınız(örneğin chat dili vb) ve genel kabul görmüş kısaltmalar dışında kısaltmalar kullanmamaya dikkat ediniz. Aksi takdirde mesajlarınız silinecektir.
   Mesajlarınıza resim ekleyebilirsiniz, ancak ekleyeceğiniz resmin içeriğinden siz sorumlusunuz. Küfürlü, aşağılayıcı, incitici, kişilere, kurumlara veya fikirlere saldırı olarak yorumlanabilecek resim, fotoğraf vb. her türlü multimedya öğesinin foruma gönderilmesi yasaktır.

   15.Forumumuzda yer alan “İlanlar” bölümü, sadece kişisel eşyaların satışı amacıyla kullanılabilecektir. Ticari amaçla kullanılmayacaktır. Bu bölümde ilanı verilen eşyalardan ve ilanının kendisinden ilan sahibi sorumludur. Verilen ilanların fiyatı hakkında yorum yapılmayacaktır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecektir. Gereksiz yere ilanlar güncellenmemelidir, ilanınız kapatılabilir. Tüm üyeler yazdıkları mesajları forumda yayınlamadan evvel bu kurallar çerçevesinde gözden geçirecektir.

   16. Hiçbir kullanıcı kendisine ait kullanıcı hakkını ve şifresini bir başkasına devredemez, kullandıramaz ve başkası adına platforma yazı yazamaz. Aksinin tesbiti halinde kullanım hakkı derhal ve hiçbir uyarı olmaksızın iptal edilir.

   17. Bir mesajı sadece ilgili alana gönderiniz. Birden fazla alanla ilgili görünen mesajlarınızı, en çok ilgili bulunduğu alana gönderiniz, birden fazla alana göndermeyiniz. Aksi takdirde, ilgisiz alanlara yollanan mesajlar taşınacaktır. Mesajların taşınması ile ilgili uyarı ya da bildiri yapma zorunluluğu yoktur.

   18. Platformda; açıkça, üstü kapalı, ima edici şekilde reklam ya da gizli reklam yapılmasına izin verilmeyecektir.

   19. Başka internet siteleri ya da interaktif oluşumlar ve bunların düzenledikleri organizasyonlar ile ilgili olarak, yöneticilerden izin alınmaksızın konu açılmasına izin verilmemektedir.

   20. Platform kurallarına uymayan katılımcıların platforma yazı yazması, süreli veya süresiz olarak kısıtlanacaktır. İlgili kullanıcı e-posta yolu ile durumdan haberdar edilecektir.

   21- Forumda, Trafik kuralları dışı hareketlerden özendirici bir şekilde söz etmek, teşvik etmek, övgü ile bahsetmek yasaktır.. Bu tür mesajlar silinecek. Bu tür yorumlar yazan üye cezalandırılacaktır..

   22 Bu kurallar, yöneticilere başvuru kaynağı olarak kullanılacaktır. Yöneticiler, kural ihlali saptadıklarında, bunun hangi kural olduğunu açıkca ve herkes tarafından görülecek şekilde ilan edecektir.

   23. Bu kurallar, platformun düzeni için vardır. Kurallarda, yerine göre, esnek davranmak veya katı davranmak, forum yöneticisinin yetkisi dahilindedir. Eski kullanıcılar veya yeni kullanıcılar diye bir ayrım gözetmeksizin bu kurallar herkes için geçerlidir.

   24. Bu sözleşme, gerekli görüldüğü takdirde, tarafımızdan haber verilmeksizin değiştirilebilir.

   Makaleler Bölümü ile ilgili özel kurallar

   1. Bu bölümün amacı, üyelerimizden değişik alanlara ilgisi ve bunu ifade edebilecek düzeyde bilgisi olanlara yazma ve paylaşma ortamı sağlamak, önemli yazıların genel forum ortamı içinde kaybolmasına engel olmaktır…

   2. Yazılan makalenin özgün olması esastır. Açık bir şekilde kaynak belirtilerek ve alıntı yapılan eserin veya sitenin kurallarına uymak kaydıyla alıntı yapılabilir ancak yapılan alıntılar yazının geneline yayılmamalıdır..

   3. Makaleler bölümündeki yazıların bütün hukuki hakları ve sorumluluğu yazan üyeye aittir..

   4. Rolü, uygun ortamı hazırlamaktan ibaret olan site yönetimine, her ne kadar elden gelen özen gösteriliyorsa da, hiçbir sorumluluk atfedilemez…

   5. Bu bölümdeki makaleler site yönetiminin ve yazar üyenin birlikte onayı alınmadan hiçbir şekilde kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz. Bu şartlarda dahi kaynak belirtilmesi zorunludur ve telif hakları ile ilgili kazanımlar saklıdır..

   6. Açık ortamda yayımlanan bu yazılar ayrıca forumda, üye olmayanlara ve aday üyelere kapalı olan tartışma bölümlerine ayrı başlık altında birer konu olarak açılır ve varsa sorular ve eleştirirler yanıtlanır.. Bu başlık ve konularda da yukarıdaki maddelerde açıklanan kurallar aynen geçerlidir..

   7. Bu kurallar forumun genel kurallarına ilave olarak uygulanır. Yorum ve takdir hakkı site yönetimine aittir, sorgulanamaz.

   Kurallarla ilgili ceza maddeleri

   1.Üyeliğin iptalini gerektiren durumlar

   1.1. Yukarıda yer alan forum kurallarının 2., 3. ve 16. maddelerinde belirtilen davranışların sergilenmesi durumunda üyelik silinecektir.
   1.2. Üyenin kendi isteğiyle forumdan ayrılmak istemesi durumunda üyeliğini silebileceği altyapı oluşturulmuş ve bu izin üyeye verilmiştir.
   1.3. Aynı kullanıcının birden fazla kullanıcı hesabı açtığı tespit edildiğinde bu kullanıcıların üyelikleri iptal edilecektir.

   Üyelik iptallerine ait duyurular, iletişim bölümünde yayınlanacaktır.

   2. Uyarı gerektiren durumlar.

   2.1. Sürekli olarak içeriği olmayan mesajlar üretmek.
   2.2. Kötü örnek olabilecek tutum ve davranışları sorumsuzca forum ortamında dile getirmek.
   2.3. Sebebi ne olursa olsun, sürekli ve ısrarla forum yöneticileri tarafından silinebilecek nitelikte mesajlar üretmek.( Örneğin; Tamamı büyük harfle yazılmış veya tamamı gülücüklerden oluşan mesajlar)
   2.4. Konuların kapatılmasını gerektirecek tutum ve davranışlarda bulunmak, mesajlar üretmek.

   Uyarı alan üyelerin duyuruları, iletişim bölümünde yapılacaktır.

   3. Konuların kapatılması.

   Yukarıda yer alan kurallar dışında herhangi bir sebepten dolayı konuların kapatılmaması esastır. Konuların kapatılmasına yol açabilecek unsurları taşıyan mesajlar forum yöneticileri tarafından silinecek, bu mesajları atan üyeler hem PM ile uyarılacak hem de İletişim bölümünde belirtilecektir.

   4. Mesajların silinmesi.

   4.1. Yukarıdaki forum kurallarının 2. ve 3. maddelerinde geçen içeriklerde mesajlar silinecektir.
   4.2. Anlaşılamayacak derecede cümle düşüklüğü olan ve/veya Türkçe imla kurallarına uygun olmayan veya tamamen boş olan, tamamen büyük harfle yazılmış veya tamamı gülücüklerden oluşan mesajlar silinecektir.
   4.3. Herhangi bir konu altında yazılmış ancak konu başlığı ile ilgisi bulunmayan mesajlar silinecektir.
   4.4. İçerik bakımından fakir ve foruma herhangi bir katkısının olmayacağı düşünülen mesajlar silinecektir.
   4.5. Yasal düzenlemeler sebebi ile foruma crack, warez, divx film, e-kitap, mp3 müzik, porno, lisanslı ürünlerin kopya dağıtımı veya satışı ya da talebi konulu mesajlarla, şifreli kanalların şifrelerinin çözülmesi, vs. gibi tüm illegal konulu mesajlar silinecektir.

   Bu kurallardan, siteyi kullanan tüm üyeler sorumludur. Kaliteli bir sitenin yaşatılabilmesi için tüm üyeler bu sayılan kuralların uygulanmasından ve uygulatılmasından sorumludur. Bu sebeple, üyeler kurallara uyulmama gibi durumları tespit ettiklerinde PM ile şikayetlerini anında site yöneticilerine bildirmelidirler.

   Ayrıca sorununu halledip foruma uğramayanların üyelikleri mail ve ıp olarak yasaklanır.

   Bu kurallar önceden belirtmeksizin değiştirilebilir, uygulamaya alınabilir.

   Sitemize üyeliğinizin ve katılımınızın sürekli olmasını dileriz…

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.