Proton Tamam mı, Devam mı? Acil yardım

Ana sayfa Forumlar Proton Club Garaj Proton Teknik Sorunlar Proton Tamam mı, Devam mı? Acil yardım

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Yazar
    Yazılar
    protonclubtr
    Anahtar yönetici

Gönderilme zamanı: 29 Ağu 2014 00:06
    Gönderen:ilkercindik
    Merhaba arkadaşlar,

Elimde bir adet 1999 model Proton 415glsi var. Ancak bu araçta bazı sıkıntılar mevcut. Yaptırıp yaptırmama konusunda endişeliyim. yüzü astarını geçer mi şüphelerim var. Arabalar hakkında da pek bilgiye sahip değilim.

Sıkıntılar şu şekilde (benim gözümden)
    – Araç LPG’de hiç çalışmıyor. Benzinli olarak sıkıntı yok.
    – Araçta arada bir durduk yere akü boşalıyor. Sürekli olarak akü takviyesi yapmak durumunda kalıyorum.
    – Araç vites 1’de iken öne atıyor kendini. 2 ve üstünde sıkıntı yok. Gaz veya debriyaj ayarında bir sıkıntı var sanırım.
    – Tavanda güneş yanığı sonucu kırılmalar var. Tavanın boyanması gerek veya macunla idarelik bir çözüm olabilir mi bilmiyorum.
    – Direksiyon simidinin içinden takır tukur sesler geliyor. Airbag de mi sıkıntı var tam bilemiyorum.
    – Kontakta problem var. Anahtar girmiyor, girse de zar zor çevriliyor. Kontak da çok sallanıyor.
    – Ön otomatik camlar arada bir takılıyor, bazen kapanmıyor.
    – Araçta merkezi kilit olmasını istiyorum bir de artı olarak.
    – Triger, baskı balata vs. değişimi de yapılabilir.

Şimdi asıl soruya gelelim; bu araçta yukarıdaki sorunlar için yetkili serviste tahmini olarak ne kadar ödenir. Yüzü astarını geçer mi, bu konuda tecrübeli arkadaşlar var mı acaba aramızda?

Ve yahut yaptırmaya değer mi, bu da bir diğer soru.

Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

protonclubtr
    Anahtar yönetici

Gönderilme zamanı: 29 Ağu 2014 05:34
    Gönderen: 4G92P

Benzinde sorunu yoksa LPG sistemini değiştirin.
    Atiker’ler 1000 Lira civarında. (Güzel ayar güzel montaj şart)

Tavan muhtemelen macunlu
    kırılma ondandır. Değilse de adam akıllı kaporta boya işi 3000 Lira

Akü bitiyorsa alternatörün problemidir.
    Sarj etmiyordur. Kömürleri tükenmiş olabilir.

Merkezi kilit var zaten normalde. Tofaş merkezi kilit motoru uydurulabilir.
    Ya da orjinali tamir edilebilir.

Direksiyondaki ses airbag sargısının sesi.
    Yenisini alabilir ya da tamir etme yollarını forumdaki konulardan görebilirsiniz.

protonclubtr
    Anahtar yönetici

Gönderilme zamanı: 05 Eki 2014 15:44
    Gönderen: xxkekoxx

s.a arkadaşlar arcımla dün bir yere gittim yoldan dönerken kendiliğinden stop etti tekrar marşa bastığımda marş sesi değişmişti vurdurmaya çalıştım çalışmadı triğere baktım kopuk yok sorun ne olabilir arabayı bu gün çalıştırmaya çalıştım yine aynı marş sesi srs ışığı yanıp sönüyor ekranda engine click yazıyor çalışırkende yazıyordu bide sıralı sistem gaz benzin göstergesi kendiliğinden kapanıyor acaba sorunu nedir biri acil yardım etsin

protonclubtr
    Anahtar yönetici

Gönderilme zamanı: 05 Eki 2014 22:55
    Gönderen: BlackHawK43

Hocam daha 2 ay önce aldığım araca 1000tl masraf ettim en azından 500 tl daha masrafı var kurcaladıkçada birşeyler çıkıyor bir kere başladınızmı en azından 1500-2000 tl gözden çıkarın derim

ben sana bir maliyet analizi yapayım
    bizim burada;
    300 tl ye tavanı boyarlar sadece tavan 300
    triger seti + devirdaim su pompası 200tl civarı+150 tl işçilik
    baskı balata valeo 130 tl +130 tl işçilik
    airbag çinden 60tl ye makarayı alırsın lehimlersin
    merkezi kilitten kastın kumanda ise inwells vs marka 45-50 tl
    camlar kriko vs sorun nerdeyse degişir 100×2 200tl
    diğer sorunları bilemem ama şimdiden kaba hesap 1200tl geçer
    şimdi burda sorulacak sorular;
    1-Bu masrafları ve fazlasını yaparım ömürlük binerim
    2-Bu arabayı satarım el oğlundan başka bir araba alırım onada bu kadar masraf yaparmıyım?(fazlasını yaparsın)
    bana sorarsan ben arabayı aldığım ilk zamanlar 3-5 ay binerim satarım diyordumki en ufak sorun görsem dibine kadar baktırırım arabaya bu kadar masrafı yaptım neden yaptım proton gibi araba bulacaksın piyasada bineceğin arabaysa bütçende varsa başka maceralar arama bildiğin arabanı tanıdıgın ustana götür yavaş yavaş ufak ufak yaptır derim…

protonclubtr
    Anahtar yönetici

Gönderilme zamanı: 06 Eki 2014 22:07
    Gönderen: xxkekoxx

Öncelikle araçta immobilizer yok marş sesi normal değil triger sıyırmış diyorlar fakat bn inanmıyorum trigerin sıyırdığına stop ettiği zaman belli ederdi sıyırsaydı şayet bir kaç kere vurdurdum aracı hiç tepki yok dediğiniz gibi benzin kalmamış olabilir yada sıralı sistemde bir sıkıntı olabilir benzin dede denemek lazım aracı hiç denemedim araçta gaz var eskiden tek marşla alıyordu hiç bir problemi yoktu aracın aniden böyle bir şey yaptı sesini kaydettim aracın marş sesinide atıcam burdan yardımcı olursanız sevinirim.

protonclubtr
    Anahtar yönetici

Gönderilme zamanı: 06 Haz 2015 02:39
    Gönderen: cileli insan

Arkadasim buyuk olasilikla mars takili kaliyor olabilir mars komuru ve konvektoru siyirmis olabilir iyi bir elektirikciye goster derim ama ilk gosterdigine yaptirma bir iki tanesine goster ayni fikirdelerse yaptir ozaman

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.