Proton Kullanan İlk Türk’ü Bulmuş Olabiliriz.

Ana sayfa Forumlar Proton Club Duyuru Proton’dan Haberler Proton Kullanan İlk Türk’ü Bulmuş Olabiliriz.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #254
  protonclubtr
  Anahtar yönetici

  (not: 1967-1993 arası Malezya’da Malezya Doları kullanılmış.
  Yüksel Söylemez 1989 – 1993 yılları arasında Singapur’daki büyükelçimiz olup 2013 yılında vefat etmiştir.)

  11 Şubat, 1990 – New Sunday Times (Singapur)

  Türk diplomat Saga’sı ile bakışları kendine çevirdi.
  Proton Kullanan İlk Türk'ü Bulmuş Olabiliriz.

  Singapur, Cumartesi – Türk Büyükelçi Yüksel Söylemez resmi arabası içinde işine geldiğinde bakışlar ona çevriliyor. Dikkati çeken şahıs değil, araba – bir Proton Saga.

  Kendisi tüm dünyada resmi araba olarak Proton Saga kullanan tek diplomat olsa gerek.

  1.33 cc beyaz sedan arabası kurşun geçirmez camlarla kaplı ve önünde fors asılı.

  Bay Söylemez gördüğü ilgi dolayısı ile memnuniyet dolu bir şaşkınlık içinde. Örneğin, geçen yıl ay takvimine göre yeni yıl başlangıcı kutlamaları için Başkanlık Sarayına geldiğinde tüm gözler onun üzerindeydi. Fark çok barizdi. Küçük Malezya arabası, başkanlık sarayı alanında gösterişli ithal limuzinlerden müteşekkil uzun ve etkileyici kuyrukla keskin bir zıtlık oluşturdu.

  Fakat Bay Söylemez bu durumdan hiç rahatsız değil. “Buradaki diplomatik topluluk arasında büyük bir ilgi oluşturmuşa benziyorum, çünki ben hariç herkesin bir Mersedes Benz’i var.”
  “Proton Saga kullandığım için şaşkınlar. Ben arabadan çok memnunun” diyen Söylemez’in resmi işlerde kullanılmak üzere iki yaşında bir Kadillak’ı da var. Buna rağmen “zarif ve zevkli tasarımı ve fevkalade özellikleri” sebebiyle Malezya yapımı arabayı tercih ediyor.

  Aynı zamanda başarılı bir soyut resim sanatçısı olan dedi 58 yaşındaki diplomat arabanın “Çok kullanışlı ve ekonomik” olduğunu belirtti. Wolkswagen arabaları hayranı olan Bay Söylemez, Proton Saga’nın Alman yapımı Beetle, Golf ve Polo modelleri kadar iyi olduğunu ifade etti. Bay Söylemez “Singapur’da şu anda Beetle bulmak imkansız. Proton Saga’yı denediğimde çok memnun kaldım, çünki bir Volkswagen sürmek gibiydi” dedi ve Saga’nın arka koltuklarının yeteri kadar rahat olmayışının arabanın tek kusuru olduğunu belirtti.

  Böyle olsa dahi Türk otomobil endüstrisinin arabayı Türkiye’de tanıtmasını umut ediyor, çünki ona göre araba “parasının karşılığını veriyor”. “Halihazırda Türkiye’de İtalyan, Fransız, Amerikan ve Japon modelleri monte edildiği gibi belki Proton’un da ihraç edilmek üzere Türkiye’de montajı ihtimalini ele almalıyız” dedi.

  Dört kıtada hizmet ederek Türk diplomasisinde 32. Yılını dolduran Bay Söylemez, kısa süre içerisinde Kuala Lumpur Sanat Galerisinde bir kişisel resim sergisi açmayı planlıyor. Geçen Eylül’de (1989) Singapur’da göreve başladığından beri yaptığı 40 resmi sergi için hazır.

  Burada satışına geçtiğimiz 10 Ekim’de (1989) başlanmasından beri şu anda Singapur yollarında 750 Proton Saga bulunuyor. Şu anki satış fiyatı 44.490 Singapur Doları (63.620 Malezya Doları)

  Yazar:Mahmut Sami Mert

  Proton Kullanan İlk Türk'ü Bulmuş Olabiliriz.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.