Proton Gen2 Map Sensörü Temizliği

Ana sayfa Forumlar Proton Modelleri Gen2-Sedan-HB-Campro Proton Gen2 Map Sensörü Temizliği

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    protonclubtr
    Anahtar yönetici

Herkese merhabalar,Malumunuz Gen2 MAP sensörü emme manifoltundaki basıncı ve (Gen 2’de) hava sıcaklığını ölçen sensör. MAF ile karıştırmayın, ikisi farklı şeyler fakat aynı amaca hizmet ediyor. O da ne kadar yakıt gönderilmesi gerektiğinin hesaplanması için gerekli olan bilgiyi sağlamak. Bu arada Gen 2’de MAF sensörü yok. Forumda daha önce birisi söküp bozduğunu falan söylemiş fakat yok.
    MAP sensörünü temizlemek ne gibi bir yarar sağlar: Şöyle ki sensörün üzerinde biriken kurum, doğru değerleri okumasına engel olur. Haliyle yanlış hava bilgisi yanlış yakıt hesabına neden olacağı için öncelikle yakıt sarfiyatını arttırır. Doğru yakıt hava karışımı yapılmadığı için yanma verimi düşerek performansı olumsuz etkiler. Bunlardam yola çıkarak, temizlemek bize yakıt ekonomisi ve performans artışı sağlar.

Gelelim asıl meseleye nerede bu MAP sensörü?

Emme manifoltunun sol üstünde, alltaki fotoğrafta (kusura bakmayın ters olmuş) emme manifoltu görünüyor.
    Alttaki fotoğrafta yakın çekimde daha rahat görünüyor.

Bu da temizlenmesi gereken tarafı.

Söküm ve temizleme aşamasına gelecek olursak;
    Sensöre erişmek için hava filtre kutusunu sökmekle işe başlıyoruz.
    Daha sonra, akünün negatif kutup başını söküyoruz (şart değil fakat ne olur ne olmaz).
    Sonrasında sensörün soketini söküyoruz. Ondan sonra alyan anahtarı ile sensörünün vidalarını söküp, sensörü dikkatlice çıkarıyoruz.
    Ben balata temizleme spreyi kullandım, internetten araştırdığım kadarıyla bir çok insan da aynını kullanıyor. Yalnız aşırı basınçlı ve yakından sıkmamaya dikkat edin. Fotoğrafta da göründüğü üzere sensörün göbeğinde sıcaklık sensörü var ve hassas bir yapıya sahip, bunu kırmak istemezsiniz. Usulca ve ara vererek 5-6 defa sprey sıkarak temizledikten ve kuruduktan sonra işlemleri tersine uygulayarak herşeyi yerli yerine takıyoruz.

Uygulamadan sonra detaylı bir test henüz yapmadım. Benim durumda açıkçası pek bir fark olacağını sanmıyorum. Sensör üzerinde aşırı bir kurum falan yoktu. Ama temizlik güzeldir 🙂 Sağlıcakla kalın.

Kaynak ve Editör:Ömer Üstün

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.